Trip Planner:   Europe  /  Turkey  /  Van Province  /  Van  /  Muradiye Selalesi

Muradiye Selalesi, Van

4.2
#6 of 21 in Things to do in Van
Waterfall · Nature / Park
Muradiye Selalesi is located in Van. Arrange to visit Muradiye Selalesi and other attractions in Van using our Van journey planner.
Create an itinerary including Muradiye Selalesi
© OpenMapTiles © OpenStreetMap contributors

Muradiye Selalesi reviews

Rate this attraction
TripAdvisor traveler rating
TripAdvisor traveler rating 4.0
101 reviews
Google
4.6
TripAdvisor
 • Water falls were partly frozen over and made a lovely display. The snow at the site was about 6 inches and care was needed for the visit. The walkway was icy. There was a tea house available with.....  more »
 • This waterfall is a good destination to see the rural landscape of the eastern Turkey. Particularly in may and june.  more »
Google
 • Çevre düzenlemesi olarak bu kadar harika bir yeri ancak ve ancak bu kadar berbat edebilerlerdi. Köprüden aşağı baktığınızda şelale kenarında olan çöpler utanç verici doğayı görmek için gezenlerin oralarda o kadar çöp bırakmaları son derecede ayıp perhiz turşu meselesi..Sırf bu doğal yerleri iyi bir düzenleme ile gerçekten çok turist çekmek için değilde doğaya saygı için yapılabilir gidenlere önerim kendi arabanızla gitmeniz giderken yiyecek ve içecek götürmeniz gerektiğini düşünüyorum tepede olan kafede oturmanızı tavsiye etmiyorum.
 • Resimde öyle göründüğüne bakmayın, şelaleler çok küçük 5-6 metre yüksekliğinde, her yer çöplük içinde çok fazla temiz değil, aracınızı normal yol üzerine park ediyorsunuz gelip size sözde otopark fişi kesiyorlar ne kamera var ne duvar, fişin üzerinde ne mühür var ne de başka bişey . Sadece bir lokanta var biraz pahalı, oraya gelenler yemek yiyeceklerse genelde kendileri getirip orada pişiriyor malzemelerini.
 • Build a trip
  Tell us where and when you
  want to go, we will build
  the best sightseeing itinerary
 • Refine it
  You have complete flexibility on your destinations and itinerary
 • Book as a package
  Use our travel agents to get
  package savings and hassle free booking
 • Enjoy your trip!
  Enjoy our 24x7
  on-trip assistance