Trip Planner:   Europe  /  Turkey  /  Malatya Province  /  Darende  /  Tohma Canyon

Tohma Canyon, Darende

4.4
#3 of 6 in Things to do in Darende
Canyon · Nature / Park
Tohma Canyon is located in Darende. For travelers who use our world travel planner, Darende holidays become easier to arrange, with trips to the Tohma Canyon and other attractions mapped out and timetabled.
Create an itinerary including Tohma Canyon
© OpenMapTiles © OpenStreetMap contributors

Tohma Canyon reviews

Rate this attraction
TripAdvisor traveler rating
TripAdvisor traveler rating 4.5
48 reviews
Google
4.6
TripAdvisor
 • Just located in Malatya, Darende. river goes throughout big rocks. it enable us to do rafting. close this area there is a waterfall as well called Günpınar. Darende is highly recommended for a visit.....  more »
 • I had no idea such a place could exist in that region of Turkey! It was so beautiful and clean, but the water looked quite muddy/murky. The toilets were spectacularly clean and modern (another...  more »
Google
 • Malatya’nın Darende ilçesinde yer alan tohma kanyonu sarp bir vadinin içerisinde yer alıyor.Kanyona girişte herhangi bir ücret ödenmiyor.Kanyonda piknik alanları ve mangal alanlarının dışında Lokanta ,restoranlar ve kafeler hizmet veriyor.Kanyon içerisinden akan Tohma çayında Rafting yapabilir ya da doğa yürüyüşü (trekking ) yapabilirsiniz.İsterseniz Kanyonun ortasında bulunan, yıl boyunca 22 derece olan sıcaklığı ve kükürtlü suyu nedeniyle yoğun ilgi gören Kudret Havuzunda yüzebilirsiniz.
 • Mükemmel bir suyu var somuncu baba hz. ile aynı yer önce cami vs külliye var oradan yürüyerek havuzlara giriyorsunuz havuz girişi 18 tl çıkışta dolap anahtarını teslim ediyor 5 tl geri alıyorsunuz saat 11 e kadar su baya soğuk o saatten sonra ısınıyor.Darende öğretmen evine yakın
 • Build a trip
  Tell us where and when you
  want to go, we will build
  the best sightseeing itinerary
 • Refine it
  You have complete flexibility on your destinations and itinerary
 • Book as a package
  Use our travel agents to get
  package savings and hassle free booking
 • Enjoy your trip!
  Enjoy our 24x7
  on-trip assistance