Saffan Bin Muattal Turbesi, Adiyaman

4.1
#4 of 8 in Things to do in Adiyaman
Religious Site · Hidden Gem · Tourist Spot
Saffan Bin Muattal Turbesi is located in Adiyaman. Work out when and for how long to visit Saffan Bin Muattal Turbesi and other Adiyaman attractions using our handy Adiyaman tour itinerary app.
Create an itinerary including Saffan Bin Muattal Turbesi
© OpenMapTiles © OpenStreetMap contributors

Saffan Bin Muattal Turbesi reviews

Rate this attraction
TripAdvisor traveler rating
TripAdvisor traveler rating 4.0
18 reviews
Google
4.6
TripAdvisor
 • The museum is small, it's easy to reach by walking. It has really nice garden. Axes, drillers and cutters of Paleolithic Age; vessels made of cooked soil belonging to Chalcolithic Age; ornaments of...  more »
Google
 • This is the resting place of companion of prophet Mohammed.peace be upon him.
 • Yukarıda ismi geçen ve Adıyaman’da mezarı bulunduğu belirtilen sahabelerden mezarı kesin olarak kaynaklarda aktarılan sahabe Hz. Safvan b. Muattal’dır. Anadolu’daki sahabe mezarlarının bir kısmı konusunda bu kadar şüpheler bulunmasına rağmen, Adıyaman’da bulunan Hz. Safvan b. Muattal’ın kabri konusunda hiçbir ihtilaf bulunmamaktadır. Bütün İslam Tarihi kaynakları Hz. Safvan b. Muattal’ın Adıyaman’da vefat ettiği konusunda hemfikirdirler. Onun vefat tarihi konusunda ihtilaf olsa da, başka bir yerde vefat ettiğine dair en ufak farklı bir rivayet bile bulunmamaktadır. Bu anlamda Anadolu coğrafyasını düşündüğümüzde; sahabe kabri olarak Anadolu coğrafyasındaki sahabe kabirleri içinde en kesin olan ilk iki sırayı sayarsak; bu kesinlikle İstanbul Eyüp’teki Hz. Ebu Eyyub El-Ensari’nin mezarı ve Adıyaman’daki Samsat Kâhta arasındaki Hz. Safvan b. Muattal’ın mezarı olmalıdır. Bu konu bu kadar kesindir. Nitekim Adıyaman’daki yöre halkı da Hz. Safvan b. Muattal hakkında “Sahabe-i Paki” şeklinde bir tabir kullanmaktadırlar. Bu tabir, onun ifk hadisesinde Kuran tarafından paklandığını anlatmaktadır. Hz. Safvan bin Muattal Türbesi Adıyaman'ın Samsat ilçesine yaklaşık 10.5 km mesafede bulunan, Taşkuyu ve Çiçek Köyleri arasında kalan (Doğanlar Mezrası) mevkide, yüksek bir tepede bulunmaktadır.
 • Build a trip
  Tell us where and when you
  want to go, we will build
  the best sightseeing itinerary
 • Refine it
  You have complete flexibility on your destinations and itinerary
 • Book as a package
  Use our travel agents to get
  package savings and hassle free booking
 • Enjoy your trip!
  Enjoy our 24x7
  on-trip assistance