Trip Planner:   Europe  /  Turkey  /  Adiyaman Province  /  Adiyaman  /  Pirin Ruins

Pirin Ruins, Adiyaman

4.3
#3 of 8 in Things to do in Adiyaman
Ruin · Hidden Gem · Historic Site
Pirin Ruins is located in Adiyaman. PutPirin Ruins into our Adiyaman road trip site and find out what's close by, where to stay, and where to head next.
Create an itinerary including Pirin Ruins
© OpenMapTiles © OpenStreetMap contributors

Pirin Ruins reviews

Rate this attraction
TripAdvisor traveler rating
TripAdvisor traveler rating 4.5
60 reviews
Google
4.4
TripAdvisor
 • The ruins are very close to Adıyaman downtown. I believe if the excavations continue, this will become a major ancient city/ necropolis. More than a ruin. In fact, it is already a big site. The site.....  more »
 • A life center where the dead are not completely uncovered. It is located in a very large area. Not only is it enough to see but also to watch the 3D movie and read and know the Komagene...  more »
Google
 • Sarnıcı mutlaka görün.Basamakla dibindeki yakın inilebiliyor.Sarnıcın yeri tabela ile belirtilmemiş görevliye mutlaka sorun sonra es geçebilirsiniz.Tam anlamıyla gezmeniz için en az 2 saat. bizim gibi öğle güneşin de değil akşam a doğru.Gezmeden önce antik kentle ilgili filmi izlemek istediğinizi görevliye iletin.İyi gezmeler ☀️🌞
 • Pirin Örenyeri Paleolitik dönemden günümüze kadar sürekli olarak kullanılan bir yol güzergâhı üzerinde bulunmaktadır. Roma döneminde bir kısmı Etrafı surla çevrili olan Perre Şehri Askeri yönden önemli bir yere sahip olduğu düşünülmektedir. Kervanların, Orduların ve Gezginlerin sürekli olarak uğradığı bir şehir haline gelen Perre Helenistik ve Roma döneminde önemi artmış Bizans döneminden sonra yavaş yavaş önemini kaybetmeye başlamıştır. KAYNAK: DÖSİM
 • Build a trip
  Tell us where and when you
  want to go, we will build
  the best sightseeing itinerary
 • Refine it
  You have complete flexibility on your destinations and itinerary
 • Book as a package
  Use our travel agents to get
  package savings and hassle free booking
 • Enjoy your trip!
  Enjoy our 24x7
  on-trip assistance